Léčení včel

Následující informace jsou pro představu členů ZO ČSV Bouzov při objednání léčiv. V žádném případě nenahrazují příbalové informace v léčivech. Pečlivě prostudujte návod k použití, kontraindikace a další informace v příbalových letácích. Informace čerpány z http://www.beedol.cz/


Formidol 41g

Formidol hubí roztoče Varroa destructor přítomné na včelách i v plodových buňkách včetně jejich vývojových stadií. Snižuje početnost letní populace roztočů. Působí také proti nosemóze, protože poškozuje spóry houby Nosema sp. přítomné na plástech. Pomáhá včelám zvládat zvápenatění plodu, a to tím, že ničí spóry houby Ascosphaera apis, usmrcuje nemocné larvy a stimuluje čistící pud včel.

Léčivá látka: Acidum formicum 41 g (kyselina mravenčí).

Na jedno včelstvo se použije jeden proužek, umístěný na horních loučkách rámků nebo mezi nástavky. Proužek se vyjme z HDPE sáčku a vloží se do včelstva. Při vložení přípravku na horní loučky nebo mezi nástavky proužek směřujeme otvory mezi plodové plásty. Strana s otvory je označena kroužkem na odparné desce. Pod otvory musí být volný prostor, nejlépe přímo plástová ulička.Přípravek účinkuje dvoufázově. V první fázi, která trvá obvykle 48 hodin, se léčivá látka odpařuje pouze pěti otvory regulačního obalu. Ve druhé fázi se zcela odstraní regulační obal a obnažená deska se vrátí na své místo. Dojde k rychlému odparu zbytku léčivé látky. Ošetření se může po 1 – 2 týdnech opakovat. Přípravek se aplikuje do včelstva mimo období vytáčení medu. Rovnoměrného odparu léčivé látky z přípravku je dosaženo při stabilních teplotách okolního prostředí, nejlépe při denních teplotách nad 20 ºC, a pokud rozdíly mezi denní a noční teplotou nejsou vysoké. Vysoká vzdušná vlhkost okolního prostředí snižuje odpar léčivé látky z proužku.

Formidol 81 g

Formidol 81 g proužky do úlu je určen k hubení roztočů Varroa destructor přítomných na včelách, a to i v době , kdy je ve včelstvu zavíčkovaný plod. Používá se převážně v létě a podletí k ochraně zimujících generací včel. Hubí také spory nosemy a zvápenatění.

Gabon Flum 4 mg

Gabon Flum 4 mg proužky do úlu - síla 4 mg flumethrinu v proužku, léková forma kontaktní proužky, určeno pouze pro včely, léčivá látka flumethrin.

Gabon Flum 4 mg proužky do úlu je určen k hubení roztočů Varroa destructor přítomných na včelách, a to i v době, kdy je ve včelstvu zavíčkovaný plod. Používá se převážně v podletí a na podzim k ochraně zimujících generací včel.

Pro jedno středně silné včelstvo se použijí dva proužky. Má-li včelstvo plod ve více nástavcích, přidá se další jeden až dva proužky. Proužky se zavěšují ve svislé poloze mezi plodové plásty tak, aby včely měly volný přístup k proužku z obou stran. K tomuto účelu se plástová ulička v místě zavěšení proužku o 1 cm rozšíří. Základní expozice je stanovena na dvě periody zavíčkovaného plodu, tj. 24 dní u dělničího plodu a 30 dní pokud je přítomen trubčí plod. Prodloužení expozice je možné jen v případech pokračujícího spadu roztočů v důsledku reinvaze, a to nejdéle o jednu

periodu zavíčkovaného dělničího plodu (12 dní) po dohodě se zkoušejícím. Léčivá látka difunduje na povrch proužku, odkud se dostává na těla včel, zdržujících se na proužku. Dále se rovnoměrně distribuuje vzájemným kontaktem s kontaminovanými včelami, charakteristickým pro sociální způsob života včel. Roztoči jsou zasaženi při parazitaci kontaminovaných včel. Roztoči parazitující plod v zavíčkovaných buňkách jsou zasaženi až po opuštění buňky spolu s vylíhlými včelami.

Varidol

1 ml světle hnědého roztoku obsahuje: Léčivá látka: Amitrazum 125 mg

INDIKACE: Varroáza včel: ošetření včelstev napadených nebo podezřelých z napadení ektoparazitickým roztočem Varroa destructor v době, kdy jsou včelstva bez plodu nebo mají jen malou plochu zavíčkovaného plodu. Diagnostika a léčení v době od 1. října do 15. dubna.

KONTRAINDIKACE Nepoužívat v době od 16. dubna do 30. září, kdy jsou ve včelstvech velké plochy plodu a med určený pro lidský konzum.

Přípravek působí kontaktně. Účinná látka amitraz se rozšiřuje v úlovém prostoru kouřem ze zapáleného proužku (fumigace) nebo mlhou z mikroskopických částic zředěného přípravku (aerosol). Postihuje roztoče přítomné na dospělých včelách. Do zavíčkovaných plodových buněk neproniká. Pro včely je poměrně bezpečný při dotyku a inhalaci.

Varromed

Léčivé látky:

Jeden ml obsahuje:

Acidum formicum (kyselina mravenčí) 5 mg

Acidum oxalicum dihydricum (kyselina šťavelová) 44 mg (odpovídá 31,42 mg acidum oxalicum anhydricus)

Léčba varroázy (Varroa destructor) u včelstev s plodem i bez plodu. Podání ve včelím úlu. Nakape se na včely na obsazených místech v plodišti.

Nepoužívat v období produkce nektaru. Užití jaro, podzim, zima.

M-1 AER

Léčivá látka: Tau-fluvalinatum: 240 mg/ml M-1 AER je světlehnědá kapalina nevýrazného zápachu. Jedna lékovka (balení) obsahuje 2,5 ml přípravku, dávkuje se kapáním pomocí kapací vložky v hrdle lékovky.

INDIKACE M-1 AER je určen k léčení včel proti varroáze v době, kdy ve včelstvu není zavíčkovaný plod nebo jeho plochy jsou zanedbatelné. Přípravek působí kontaktně. Léčivá látka (tau-fluvalinát) se rozšiřuje v úlovém prostoru mlhou z mikroskopických částic zředěného přípravku (aerosol) nebo víčky plodových buněk penetrovanými při nátěru plodu. Aerosol postihuje pouze roztoče přítomné na dospělých včelách, do zavíčkovaných plodových buněk neproniká.

Při nátěru plodu jsou zasaženi roztoči a jejich vývojová stadia v plodových buňkách i roztoči na dospělých včelách, které léčivou látku získávají kontaktem s povrchem zavíčkovaného plodu a jejím předáváním mezi sebou navzájem (sociální kontakt). Tau-fluvalinát je pro včely poměrně bezpečný při dotyku a inhalaci. M-1 AER postihuje také včelomorky.

MP-10

OBSAH LÉČIVÝCH A OSTATNÍCH LÁTEK 1 ml světle hnědého roztoku obsahuje: Léčivá látka: Tau-fluvalinatum 24 mg/ml

Ostatní látky: Metylester řepkového oleje 812 mg/ml Alkylsulfonát (C8 – C18) sodný 54 mg/ml

Pro aplikaci fumigací: Proužek z krátkovláknité buničiny, impregnovaný směsí dusičnanů.

INDIKACE MP 10 FUM je určen k léčení varroázy včel v době, kdy ve včelstvu není zavíčkovaný plod nebo jeho plochy jsou zanedbatelné. Přípravek působí kontaktně. Léčivá látka (tau-fluvalinát) se rozšiřuje v úlovém prostoru kouřem ze zapálených proužků. Postihuje roztoče Varroa destructor přítomné na dospělých včelách. Do zavíčkovaných plodových buněk neproniká. Pro včely je poměrně bezpečný při dotyku a inhalaci. Hubí také včelomorky (Braula coeca).

BEE SAFE

Složení: • Jód <5% • kyselina fosforečná <10% • kyselina sírová <10% • beznábojové smáčedlo <25% Výhody: •

Pro prevenci před onemocněním včelstva • Účinný proti moru a hnilobě včelího plodu • Barevná indikace účinnosti roztoku • Plně biologicky odbouratelný

Preventivní dezinfekce v chovech včel. Cílem je snížit počet škodlivých mikroorganizmů na úroveň, která není nebezpečná chovanému včelstvu. Přerušit infekční tlak na povrchu aparátů, rámečků atd. na únosné minimum (CPM ≤ 1 000 KTJ/cm2 ). Udržet nasákavé povrchy dřevěných partií technologie v minimální inhibiční koncentraci na několik týdnů. Zregulovat škůdce na minimum.